چه پاسخی به سوال‌های کودکان درباره کرونا بدهیم؟

0
223

زن موفق :

طناز عاطف وحید روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار حوزه زنان و خانواده، با تاکید بر اینکه بحران به شرایط استرس زایی گفته می شود که منابع جامعه برای گذر از آن محدود است و افراد در مقابل آن احساس خطر، درماندگی، ناتوانی و فقدان کنترل می کنند، خاطرنشان کرد: در این میان، کودکان مانند بزرگسالان یا حتی بیش از آنها، تحت تاثیر استرس ها و بحران ها قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کرونایی که به سر می بریم، ایجاد ترس از کرونا در کودکان، آنان را دچار مشکلاتی مانند اضطراب و وسواس می کند، افزود: این مشکلات می تواند با نشانه هایی همراه باشد که به سایر جنبه های زندگی کودک  هم سرایت کند.

این روانشناس بالینی در مورد تاثیرات جانبی ترس از کرونا در کودکان توضیح داد: به عنوان نمونه کودکان از ترس اینکه مبادا برای اعضای خانواده اتفاقی بیافتد دچار اضطراب جدایی می شوند و به همین دلیل از رفتن به مدرسه امتناع می ورزند.

وی یادآور شد: از دیگر نشانه های رفتاری این کودکان، می توان از تحریک پذیری، پرخاشگری، اختلال در خواب، بی قراری و گریه، بی اختیاری ادرار و مدفوع، مکیدن انگشت، ناخن جویدن، تغییرات اشتها یا شستن زیاد دست ها و غیره نام برد که در صورت نادیده گرفتن والدین این علائم تشدید می شود.

عاطف وحید در مورد راهکار کاهش استرس در کودکان به والدین، توصیه کرد: برای کاهش این استرس باید از فاجعه سازی و بیان این لفظ که «خیلی خطرناکه، اگه رعایت نکنی همه می میریم» پرهیز کرد. اگر کودک زیاد سوال می پرسد به جای اینکه به او ‌بگویید چقدر سوال می پرسی، به او بگویید کنارش هستید و از او حمایت می کنید. در حقیقت کودک را نترسانید!

این روانشناس کودک ادامه داد: جهت آسودگی خیال، همراه کودک خود به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا با شنیدن صحبت های پزشک به آرامش برسد. در حقیقت اطمینان دادن به کودک در ارتباط با سلامتی خودش و شما بسیار مهم و ضروری است.

دادن اطلاعات متناسب با سن کودک، از دیگر توصیه های عاطف وحید به والدین بود که با اشاره به آن افزود: اگر کودک در مواقع بحرانی سوالی پرسید حتما به او اطلاعات مناسب سنش را بدهید. اما به طور کلی والدینی می توانند استرس کودک را مدیریت کنند که خودشان به عنوان الگو مدیریت استرس را بلد باشند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید