پیشنهاد ستاد امر به معروف برای طرح کرامت همسران خانه دار

0
244

پیشنهاد ستاد امر به معروف برای طرح کرامت همسران خانه دار

زن موفق :

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر طی نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس، کلیات طرح کرامت همسران خانه دار و حمایت از ازدواج و فرزند آوری را به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

سید محمد صالح هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با عنایت بر لزوم حمایت از نهاد مقدس خانواده و تشویق زوجین به فرزند آوری در موسم تصویب بودجه ۱۴۰۱ توسط مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس کلیات طرح کرامت همسران خانه دار و حمایت از ازدواج و فرزند آوری را با استفاده از پیشنهادات صاحبنظران این امر، به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کرد.

محورهای طرح مذکور بدین شرح است: از آنجا که مهمترین نقش‌های جامعه شغل ارزشمند و بی بدیل همسرداری و مادری است و این دو جایگاه معروف و شناخته شده نزد عقل و شرع در سال‌های اخیر به دلیل بی توجهی و اخذ سیاست‌های ناصواب و عدم اهتمام در قانون گذاری، تضعیف شده است و از طرفی کشور در آستانه گرفتار شدن در منکر تله جمعیتی است، پیشنهاد طرح کرامت همسران خانه دار و حمایت از ازدواج و فرزندآوری ارائه می‌شود.

۱- در حال حاضر حقوق یک کارمند با سه فرزند فقط چند صد هزارتومان بالاتر از یک کارمند هم رتبه مجرد است که این مبلغ هیچ تناسبی با هزینه‌های فرزند و همسر ندارد بلکه خود، فرهنگسازی و توجیهی برای جواز عدم ازدواج و فرزند آوری است.

۲- ضروری است برای بها دادن به شغل تربیتی بانوان خانه دار که بهترین شغل یعنی همسرداری و تربیت کودک است تمهیداتی اندیشیده شود تا برای اجرت المثل کار در منزل و پرورش نسل، حقوقی با این عنوان شغل تربیتی همسر در حقوق سرپرست خانواده در نظر گرفته شود.

۳- هزینه فرزند آوری و نگه داری از فرزند نیز در حال حاضر هیچ تناسبی با اختصاص مبلغ حق اولاد در فیش حقوقی ندارد که ضروری است به ازای هزینه‌های واقعی فرزندان حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران افزایش یابد.

۴- اگر

پیشنهاد ستاد امر به معروف برای طرح کرامت همسران خانه دار
پیشنهاد ستاد امر به معروف برای طرح کرامت همسران خانه دار

برای یک خانم خانه دار با کمترین حقوق و دستمزد در نظر گرفته شود باید مبلغی حدود ۵ میلیون تومان باشد که به تناسب تعداد فرزندان نیز مستحق افزایش است.

۵- برای هر فرزند نیز به عنوان حق اولاد رقم واقعی‌تر به نسبت هزینه‌ها (فرضا ماهانه حدود یک میلیون تومان) محاسبه شود.

پیشنهادات طرح

۱- در بودجه کشور و برنامه ۵ ساله، افزایش حقوق کارمندان و کارگران فقط برای متأهلین و به نسبت تعداد فرزندان افزایش یابد تا طی چند سال اجرت المثل بانوان خانه دار واقعی شود.

۲- برای کارمندان و کارگران مجرد به جای افزایش حقوق، وام ازدواج در نظر گرفته شود.

۳- به تعداد فرزندان ماهانه حق اولاد متناسب با وضعیت اقتصادی روز جامعه در نظر گرفته شود.

۴- افراد سرپرست خانوار در اولویت استخدام و ارتقا شغلی قرار گیرند.

منبع : مهر

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید