مشخصات هویتی مادر درسامانه الکترونیکی دولت نیست

0
280

لایحه”حضانت”برای اعطای اختیارات به همسران شهدا

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به عدم درج نام مادر در کارت ملی و مشکلات ایجاد شده در اثر آن برای مادران به ویژه مادرانی که سرپرستی فرزند خود را برعهده دارند، گفت: معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری سال گذشته طی مکاتبه‌ای با وزارت کشور و برگزاری نشست‌های تخصصی و طرح موضوع در کمیسیون لوایح دولت خواستار درج نام مادر در کارت ملی شد که به گفته وزارت کشور ، کل مشخصات هویتی در قالب تراشه‌ای می‌تواند در کارت ملی درج شود. معاونت زنان این مساله را با جدیت پیگیری کرد و امیدواریم به نتیجه برسد.

مشخصات هویتی مادر درسامانه الکترونیکی دولت نیست/ لایحه

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار در وبینار  خرمشهر، زنان، روایت‌های ماندگار از حماسه آفرینی‌ها که به مناسبت سالروز آزاد سازی خرمشهر برگزار شد، اظهار کرد: در حالی مسئولیت حضانت فرزندان با مادران است که مادران اختیاری ندارند و حتی مشخصات هویتی مادر در سامانه الکترونیکی دولت وجود ندارد و همین امر مشکلاتی را برای زنانی که سرپرستی فرزندان خود را بر عهده دارند، ایجاد کرده است.

ابتکار افزود: درج نام مادر در کارت ملی مطالبه زنان و همسران شهدا بود. به طور مشخص همسر یکی از شهدای هسته‌ای در فرودگاه و در حالی که تنها کارت ملی به همراه داشت برای اثبات نسبت خود با فرزندش مورد بازخواست قرار گرفت و گلایه‌ای در این خصوص ایجاد شده بود.

وی ادامه داد: معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری سه موضوع حقوقی را  در حوزه مطالبات زنان ایثارگر و همسران شهدا پیگیری کرد. یکی از این موضوعات “حق پرستاری” این زنان بود که شورای حقوقی معاونت در این زمینه نشست‌های تخصصی برگزار کرد. در کمیسیون دولت این موضوع را مطرح کردیم و با دستگاه‌هایی نظیر سازمان امور اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه صحبت‌هایی کردیم و این گفتگوها ادامه دارد. 

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری همچنین با اشاره به تدوین لایحه‌ای با موضوع “حضانت” برای اعطای اختیاراتی به همسران شهدا، تصریح کرد: موضوع “حضانت” نیز درخواست همسران شهدا بود. در این راستا نشست‌های حقوقی با دانشگاه مفید برگزار کردیم و در نهایت دو لایحه در این راستا برای دولت ارسال کردیم. این لوایح در کمیسیون فرعی لوایح دولت به بحث گذاشته و مطرح می‌شود. از همسران شهدایی که موضوع حضانت مطالبه آنهاست دعوت می‌کنیم که مسایل خود را با ما مطرح کنند.

به گفته وی از جمله مهم‌ترین رویکردهای معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری، توجه به “گفتگوی ملی خانواده” به عنوان راهکار تقویت خانواده، تحکیم، دلبستگی خانواده و انسجام اجتماعی بوده است، چراکه مهارت گفتگو و مهارت‌های ارتباطی باید از اعضای خانواده آغاز شود تا بتوان به خانواده‌های آرام و در نهایت تعالی جامعه دست یافت.

ابتکار افزود: از دل طرح گفتگوی ملی خانواده، طرح “گفتگوی بین نسلی” استخراج شد. معاونت در این راستا کار مطالعاتی بسیار خوبی و الگو سازی گفتگوی بین نسلی انجام داد. اینکه چگونه متولدین 80 و 70می‌توانند گفتگوی موثر و نه یک طرفه با نسل انقلاب داشته باشند و بتوانند درباره اهداف و انگیزه شهدا سوال کنند، بسیار حائز اهمیت بود.

وی با تاکید بر اهمیت تبیین اهداف شهدا در جنگ تحمیلی برای جوانان امروزی گفت: اینکه در شرایط امروزی جوان چه بهره‌ای می‌تواند از مسائل و حرف‌های دوران شهدا ببرد بسیار مهم است. ما نتوانستیم رشته‌های مستحکم معنویت را به نسل جوانی که با فضای سایبری و اینترنت بزرگ شده و نگاهش فرق کرده منتقل کنیم. از جمله جنبه‌های مهم گفتگوی بین نسلی ما، گفتگوی جوانان با ایثارگران بود که در این راستا نشست‌هایی برگزار کردیم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری کلید استمرار ارزشهای “ایثارگری” و ارزشهای “انقلاب اسلامی” را “گفتگوی بین نسلی” دانست و افزود: تا زمانی که گفتگوی بین نسلی فراگیر نشود فاصله بین نسلی بیشتر می‌شود. متاسفانه در کلیشه‌هایی گرفتار شدیم که بعضا رسانه ملی و سینمای ما نتوانسته از این کلیشه‌ها خارج شود و متناسب با شرایط امروزی با نسل جوان تعامل و گفتگویی ایجاد کند.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، گفت: نگرانیم نکند کاری انجام دهیم که حضور، کمرنگ و نمایش قدرتی که از طریق صندوق رای و سلیقه و خواست مردم محقق می‌شود تضعیف شود. به ویژه برای نسل جوان که پیوند انقلاب با آینده و فرهنگ ایثارگری از طریق نسل جوان انجام می‌شود. در حالی که اکثریت پای کار انقلاب بودند؛ اکنون اگر جوان پای کار نایستد و به اقلیتی تبدیل شود قطعا نگرانی‌ها افزایش پیدا می‌کند و این سوال مطرح می‌شود که ما چه کردیم که میزان مشارکت علیرغم پیوند با نسل جوان و علیرغم حضور و دعای خانواده و مادران شهدا به اینجا رسیده است؟.

ابتکار در پایان گفت: شهدا و خانواده شهدا در اوج ایثارگری و نگران سرنوشت ایران هستند. باید دید ما در قبال این عزیزان چه پاسخی داریم. این همواره سوال مهمی است که در مقاطعی نظیر انتخابات نگرانی نسبت به آن بیشتر می‌شود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید