ماجرای عدم تحویل کارنامه به مادران دانش آموزان

0
244
خبر ممنوعیت مدارس از دادن پرونده و کارنامه تحصیلی دانش آموزان به مادران و ارسال یک سری پیامک به برخی از مادران که نوشته شده کارنامه به پدران داده می‌شود، سبب اعتراض مادران دانش آموزان شده است.

 به تازگی تعدادی از مادران دانش آموزان، مدعی شده اند که پیامکی دال بر تحویل کارنامه تحصیلی به پدر و یا جد پدری دریافت کرده اند. طبق گفته آن ها در پیامک مذکور آمده است: «ضمن احترام به همه مادران، کارنامه فرزندان تنها به پدر یا جد پدری داده خواهد شد». این مسئله روزهای اخیر بازتاب گسترده ای داشت و با واکنش هایی روبرو شد.
روز گذشته روزنامه شرق یادداشتی درباره عدم تحویل مدارک تحصیلی دانش آموزان به مادران منتشر کرد که جنجال تازه‌ای به پا کرد. طبق ادعای این روزنامه، اردیبهشت ماه امسال آموزش و پروزش به اولیای مدارس اعلام کرده اند که پرونده و کارنامه دانش آموزان را باید فقط به پدر آن‌ها تحویل می‌دهند.

همچنین این رسانه از ارسال پیامک‌هایی که این موضوع را به مادران اطلاع رسانی کرده، خبر داده است.

پس از انتشار این مطالب، بلوای تازه‌ای در فضای مجازی به پا شد و زنان از نابرابری جنسیتی برای مادران سخن گفته و این موضوع را بی احترامی به خود تلقی کرده اند.

آن‌ها گفته‌اند که کارنامه را به خود دانش آموز تحویل می‌هند، اما مادر سهمی در تحصیل فرزندانش ندارد.

اعتراض مادران

تعدادی از مادران از کمک‌ها و پشتیبانی از فرزندان در دوران تحصیل شان سخن گفته اند. آن‌ها می‌گویند که پدران هیچ دخالتی در این مسائل نداشته و مسئولیت تحصیل فرزندان بر عهده‌ی مادران است.

همچنین عد‌ه‌ای از این خانم‌ها گفته اند که مادران در انجام امور مدرسه یاری رسان کادر آموزشی بوده و در جلسات اولیا و معلمان نقش تاثیرگذاری ایفا کرده‌اند؛ بنابراین سلب کردن چنین حقی ظلمی آشکار به مادران زحمت کش است.

روزنامه شرق به نقل از چند تن از این مادران معترض نوشته است: «اصلا نمی‌فهمم چطور ممکن است از زنی که یک کودک را به دنیا آورده و او را پرورش داده و به سنی رسانده که بتواند درس بخواند، این چنین حقی را سلب می‌کنیم. اصلا سوال اصلی من این است که وقتی قانون این چنین با زنان بی احترامی می‌کند چطور می‌توان انتظار داشت ما از بچه‌های خودمان احترام ببینیم؟».

مادر دیگری هم گفته است: «فقط این موارد هم نیست. مثلا شما نمی‌توانید برای فرزند زیر ۱۸ سال به اسم خودش سیم کارت ایرانسل بگیرید. اما پدر می‌تواند چنین کاری کند. شما نمی‌توانید فرزند خودتان را به راحتی بیمه کنید. حتی در بیشتر بانک‌ها به شما اجازه نمی‌دهند به نام فرزندتان برایش حساب باز کنید. همه این‌ها به جرم این است که مادر هستید».

اعتراض مادران در مدراس و فضای مجازی همچنان ادامه داشته و خواهان لغو چنین قانونی شده اند.

بااین حال مسولان وزارت آموزش و پرورش این موضوع را به طور کامل تکذیب کرده و گفته اند این موضوع برای شرایط خاص در نظر گرفته شده است.

واکنش مسئولان وزارت آموزش و پرورش

معاون آموزش ابتدایی، مدیرکل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات و مدیرکل دفتر متوسطه نظری آموزش و پرورش نسبت به خبر ممنوعیت مدارس از دادن پرونده و کارنامه تحصیلی دانش آموزان به مادران و ارسال یک سری پیامک به برخی از مادران واکنش نشان داده اند.

رضوان حکیم زاده تاکید کرده که هر یک از پدر و مادر‌ها می‌توانند برای پیگیری امور تحصیلی فرزند خود به مدرسه مراجعه کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفته در شرایطی که پدر و مادر از هم جدا می‌شوند، اگر انحصارا حضانت فرزند در اختیار پدر باشد، طبیعتا این موضوع شرایط خاص خودش را دارد.

حکیم‌زاده می‌گوید: «در شرایط عادی چنین اتفاقی نمی‌افتد. یعنی به گونه‌ای نیست که کارنامه صرفا به پدر داده شود. در حال حاضر و در وضعیت طبیعی خانواده‌های دانش آموزان یعنی چه پدر و چه مادر به راحتی به مدرسه مراجعه کرده و کارنامه‌ها را دریافت می‌کنند.»

او همچنین به دیگر موضوعی که درباره پیام بوده اشاراه کرده و گفته که این مورد که به مادر پیامک ارسال شده که پدر باید برای دریافت کارنامه مراجعه کند، احتمالا یک مورد خاص بوده که باید در جایگاه خود مورد بررسی قرار بگیرد و من تا جزئیات امر را ندانم، نمی‌توانم اظهار نظر قطعی داشته باشم.

محمدحسین کفراشی، مدیرکل ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات آموزش و پرورش هم گفته است «۷۰ درصد مادران دانش‌آموز پیگیری امور تحصیلی هستند. همچنین بخش اعظمی از انجمن اولیا و مربیان خانم‌ها هستند و این اختیار را دارند پیگیر امور تحصیلی فرزندشان باشند.»

کفراشی در ادامه تاکید کرد که اگر موردی در این باره پیش آمده حتما به سامانه شکایات و تلفنی به ما برای پیگیری و رسیدگی اطلاع دهید چراکه در حالت عادی پدر و مادر می‌توانند کارنامه فرزندان خود را از مدارس بگیرند.

عباس سلطانیان، مدیرکل دفتر متوسطه نظری آموزش و پرورش هم در واکنس به این موضوع گفته است درحالت عادی کارنامه به پدر و یا مادر دانش آموزش تحویل داده می‌شود. احتمال خیلی زیاد در مواقعی که مشکلی ایجاد شده یا منجر به جدایی شده است و حضانت دانش آموز در اختیار مادر قرار گرفته باشد، پرونده را به او می‌دهند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید