آیا موفقیت اقتصادی در گرو جمعیت زنان اقتصاددان است؟

0
213

زن موفق :

به نقل از ویفروم، علم اقتصاد یکی از گسترده‌ترین حضورها در طیف وسیعی از مشاغل و صنایع از تجارت گرفته تا دولت، بهداشت و امور مالی دارد و مهمتر از آن در میان تصمیماتی  که بر همه ما به‌عنوان شهروند و مصرف‌کننده تاثیر می‌گذارد. بنابراین، همان‌طور که نتایج مطالعات ایالات‌متحده و اروپا نشان می‌دهد، داشتن اطلاعات بیشتر از زنان اقتصاددان در تصمیم‌گیری می‌تواند بر نحوه طراحی سیاست‌ها تاثیر بگذارد. علاوه بر این، زنان اقتصاددان می‌توانند دیدگاه‌های نوآورانه‌ای برای تاثیرگذاری بر گفتمان اقتصادی ارائه دهند.

این تحقیق با بررسی ۲۵ کشور تفاوت‌های بین کشورها درباره نمایندگی کمتر زنان در مقاطع تحصیلی کارشناسی اقتصادی را بیان کرد.

گزارش‌ها نشان داد، زنان در کشورهای اروپایی طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ به‌طور متوسط ۳۸ درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی اقتصاد را تشکیل می‌دهند.

تجزیه‌وتحلیل بین کشوری از مجموعه داده‌های اداره آمار اروپا (Eurostat) نشان می‌دهد در برخی از کشورهای اروپای شرقی، زنان فارغ‌التحصیل در رشته اقتصاد بیشتر از مردان هستند. در همین حال، کشورهای اروپای شمالی که سطوح بالایی از نمایندگی زنان در دانشگاه را دارند شکاف جنسیتی در نرخ فارغ‌التحصیلی از مقاطع کارشناسی اقتصاد را تجربه می‌کنند.

آیا موفقیت اقتصادی در گرو جمعیت زنان اقتصاددان است؟

آیا زنان اقتصاددان تفاوت بیشتر ایجاد خواهند کرد؟

اقتصاد رشته‌ای است که در آن از ریاضیات عینی و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها استفاده می‌شود و در آن جنسیت نباید مهم باشد. با این حال، زنان می‌توانند در انتخاب موضوعاتی که اقتصاددانان بررسی می‌کنند و توصیه‌های سیاستی آنان‌ تفاوت ایجاد کنند. برای مثال، مردان بر زیر شاخه اقتصاد کلان که رفتار و عملکرد یک اقتصاد را به‌طور کلی مطالعه می‌کند، تسلط دارند و زنان بیشتر در موضوعاتی مانند اقتصاد بازار کار، بهداشت و آموزش متخصص می‌شوند.

به‌طور خاص، دانشجویان پسر در دروس اقتصاد کلان از دانشجویان دختر بهتر عمل می‌کنند، در حالی که عکس این موضوع در مورد اقتصاد خرد است که بیشتر بر مطالعه تصمیمات فردی مصرف‌کنندگان، دولت و شرکت‌ها تمرکز دارد.

تفاوت‌های جنسیتی در دیدگاه‌ها در توصیه‌های سیاست نیز مشهود است. زنان اقتصاددان بیشتر از مداخله دولت و مقررات زیست‌محیطی حمایت می‌کنند و نگران نابرابری هستند. نتایج نظرسنجی سال ۲۰۱۸ از اقتصاددانان ایالات‌متحده نشان داد که زنان اقتصاددادن ۱۸ درصد بیشتر با توزیع درآمد برابر و ۱۶ درصد بیشتر موافق این موضوع هستند که سیاست‌ها بیش از حد رشد اقتصادی را بر کیفیت محیطی ترجیح می‌دهند.

افزایش حضور زنان اقتصاددان می‌تواند به توصیه‌های سیاستی متعادل‌تر برای مسائلی مانند تغییرات آب‌وهوایی منجر شود. اقتصاددانان در دیدگاه‌های خود در مورد سیاست‌های زیست‌محیطی بر اساس جنسیت متفاوت هستند. به ویژه، زنان بیشتر از مداخلات و حفاظت از محیط‌زیست حمایت می‌کنند و نسبت به اثرات اجتماعی و زیست‌محیطی حساس‌تر هستند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید